2018 Youth Triple Crown, Guildford, England

The 2018 Youth Triple Crown takes place at The Spectrum Centre, Guildford, England between Thursday 23rd and Monday 27th August 2018.  Teams from England, Ireland and Scotland will take to the lanes to ‘battle’ for the coveted Divisional Shields and ultimately the Triple Crown.

Updates will be posted on out facebook page during the event, and on the official links below.

Talk Tenpin facebook page

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

RESULTS

2018 Youth Triple Crown Full Results as PDF

Masters Champions

U16 Girls – Jenny Grace

U16 Boys – Daniel Harding

U19 Girls – Lucy Williams

U19 Boys – Austin Taylor

U21 Girls – Sophie Thompson

U21 Boys – James Roberts

Team of Four

U16 GIRLS

U19 GIRLS

U21 GIRLS

U16 BOYS

U19 BOYS

U21 BOYS

Mixed Doubles

U16 MIXED DOUBLES
1st Mark Dunne & Aimee Whistler (Ire.), 2nd Charlie Upton & Yolanta Stephenson (Eng.), 3rd  Jamie Johnston & Amy Addison (Sco.)

U19 MIXED DOUBLES
1st Robbie Bowden & Katie Watson (Eng.), 2nd Archie Rutherford & Lauren Clark (Sco.), 3rd Donal Colley (Ire.)

U21 MIXED DOUBLES
1st James Roberts & Lucy Wall (Eng.), David Waite & Reanna Watt (Sco.)

Trios

 

U16 GIRLS
1st Skye Bryne, Abby McKeever & Aoife Lawlor (Ire.), 2nd Jenny Grace, Leah Tickner & Hannah Ailes, 3rd Rachael Buchanan, Alix Buckham & Holly Bisset (Sco.)

U19 GIRLS
1st Isabel Allen, Rhian Dobinson & Lucy Williams (Eng.), 2nd Eilidh Groden, Olivia McTiernan & Megan Philoip (Sco.)

U21 GIRLS
1st Elyse Giddens, Olivia Cogley & Sophie Thompson (Eng.), 2nd Robyn Morton, Rebecca Daniels & Alison Williamson (Sc0.)

U16 BOYS
1st Conor Fetherston, Sean Staines & Jack Bruton (Ire.), 2nd Lee Rigby, Chris Nairne & Euan Coote (Sco.), 3rd Jack Barwick, Luke Evenett & Daniel Harding (Eng.)

U19 BOYS
1st Oliver Spindley, Alex McCarthy & Austin Taylor (Eng.), 2nd Lorcan Staines, Sean O’Connor & Sean Farren (Ire.), 3rd Callum MacKenzie, Connor MacLeod & Daniel Addison (Sco.)

U21 BOYS
1st Alex Pates, Ki Leighfield & Jamie Gore, 2nd Jak Herbertson, Donnie Smith & Ryan Hart (Sco.)

Doubles

 

 

U16 GIRLS
1st Jenny Grace & Hannah Ailes (Eng.), 2nd Aoife Lawlor & Aimee Whistler (Ire.), 3rd Alix Buckham & Holly Bisset (Sco.)

U19 GIRLS
1st Isabel Allen & Lucy WIlliams (Eng.), 2nd Rhian Dobinson & Katie Watson (Eng.), 3rd Elidh Grogen & Megan Philip (Sco.)

U21 GIRLS
1st Reanna Watt & Alison Williamson (Sco.), 2nd Olivia Cogley & Lucy Wall (Eng.), 3rd Robyn Morton & Rebecca Daniels (Sco.)

U16 BOYS
1st Chris Nairne & Euan Coote (Sco.), 2nd Conor Fetherston & Jack Bruton (Sco.), 3rd Daniel Harding & Jack Barwick (Eng.)

U19 BOYS
2st Alex McCarthy & Austin Taylor (Eng.), 2nd. Callum MacKenzie & Daniel Addison (Sco.) 3rd Donal Colley & Lorcan Staines (Ire.)

U21 BOYS
1st Ki Leighfield & Jamie Gore (Eng.), 2nd Donnie Smith & Ryan Hart (Sco.), Alex Pates & James Roberts

Singles

U16 GIRLS
1st Jenny Grace (Eng.), 2nd Hannah Ailes (Eng.), 3rd Leah Tickner (Eng.)

U19 GIRLS
1st Isabel Allen (Eng.), 2nd Katie Watson (Eng.), Lucy Williams (Eng.)

U21 GIRLS
Sophie Thompson (Eng.), 2nd Alison Williamson (Sco.), 3rd Lucy Wall (Eng.)

U16 BOYS
1st Jack Bruton (Ire.), 2nd Dan Harding (Eng.), 3rd Charlie Upton (Eng.)

U19 BOYS
1st Oliver Spindly (Eng.), 2nd Alex McCarthy (Eng.), 3rd Austin Taylor (Eng.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U21 BOYS
1st Ryan Hart (Sco.), 2nd Jamie Gore (Eng.), 3rd Alex Pates (Eng.)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Teams

England

Ireland

Scotland

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Updates will be posted on out facebook page during the event, and on the official links below.

Talk Tenpin facebook page

OFFICIAL LINKS

The British Tenpin Bowling Association (BTBA) Website

The BTBA facebook Page

Instagram – BTBATalk

Social Media – #YTC2018

INITIAL SCHEDULE

23rd August
Afternoon Official Practice 1 Hour per Federation
24th August
9.00 – 10.00 Opening Ceremony
10.15 – 12.45 U16 / U19 / U22 Boys Singles 6 games
Boys Singles Medals Ceremony
14.00 – 16.30 U16 / U19 / U22 Girls Singles 6 games
Girls Singles Medals Ceremony
25th August
09.00 – 10.30 U16 / U19 / U22 Girls Doubles 3 games
Girls Doubles Medals Ceremony
11.30 – 13.00 U16 / U19 / U22 Boys Doubles 3 games
Boys Doubles Medals /ceremony
14.00 – 15.30 U16 / U19 / U22 Girls Trios 3 games
Girls Trios Medals Ceremony
16.30 – 18.00 U16 / U19 / U22 Boys Trios 3 games
Boys Trios Medals Ceremony
26th August
09.00 – 10.00 U16 / U19 / U22 Mixed Doubles 3 games
Mixed Doubles Medals Ceremony
10.45 – 13.30 U16 / U19 / U22 Boys and Girls Teams 3 games
14.30 – 16.00 Masters – top in each division, step-ladder
27th August Depart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*